کشته شدن ۴۹ خبرنگار در سال ۲۰۱۹
کشته شدن ۴۹ خبرنگار در سال ۲۰۱۹
سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد: 49 روزنامه‌نگار در سال جاری میلادی (2019) به هنگام فعالیت رسانه‌یی در سطح جهان کشته شده‌اند.

 

به گزارش تیترما، سایت عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد: این آمار از سوی سازمان غیردولتی «خبرنگاران بدون مرز» مستقر در پاریس اعلام شده است و کم‌ترین آمار کشته شدگان روزنامه نگاران در ۱۶ سال اخیر است.

براین اساس، اکثر این خبرنگاران به هنگام پوشش خبری نزاع ها در یمن، سوریه و افغانستان کشته شده اند.

این سازمان هشدار داده است خبرنگاری و روزنامه نگاری هم‌چنان حرفه‌یی خطرناک است.

«خبرنگاران بدون مرز» ادامه داد که در دو دهه‌ی اخیر به صورت میانگین، حدود ۸۰ روزنامه نگار در هر سال کشته شده‌اند.

«کریستوف دیلوار» دبیرکل سازمان غیردولتی «خبرنگاران بدون مرز» هشدار داد ؛تعداد روزنامه نگارانی که در کشورهای که تصور براین است در وضعیت صلح آمیز هستند، به سطح بسیار بالا و نگران کننده‌یی رسیده است.

تنها در مکزیک ۱۰ نفر کشته شدند. در آمریکای لاتین هم ۱۴ خبرنگار در مناطق مختلف این منطقه جان باخته اند. این منطقه به اندازه‌ی خاورمیانه خونین است.

وی البته اعتراف کرد کاهش تعداد روزنامه نگاران کشته شده در مناطق نزاع، اتفاق مثبتی است، با این حال او اشاره کرد که تعداد رو به افزایشی از خبرنگاران در کشورهای دموکراتیک به دلیل کارشان در معرض قتل قرار گرفته‌اند.

این سازمان توضیح داد به رغم این‌که تعداد خبرنگاران کشته شده به هنگام کار، کاهش یافته؛ اما تعداد رو به افزایش آن‌ها به زندان می افتند.

در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۸۹ روزنامه نگار به زندان افتادند که نسبت به سال گذشته میلادی، افزایش ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد. نیمی از این افراد در سه کشور چین، مصر و عربستان سعودی زندانی شده‌اند. یک سوم خبرنگاران زندانی جهان، در چین هستند.

هم‌چنین ۵۷ روزنامه نگار در بخش‌های مختلف جهان، در بازداشت هستند که اکثر آن‌ها مربوط به سوریه، یمن، عراق و اوکراین است.