«احمد سمیعی گیلانی» درگذشت
«احمد سمیعی گیلانی» درگذشت
 احمد سمیعی گیلانی، پیشکسوت حوزه‌ی فرهنگ و ادبیات و پدر ویراستاری ایران در ۱۰۳ سالگی از دنیا رفت.

پدر ویراستاری ایران

به گزارش تیترما؛ احمد سمیعی گیلان که به پدر ویراستاری نوین ایران شهره بود، چهارشنبه دوم فروردین ۱۴۰۲ در تهران درگذشت.

احمد سمیعی ویراستار و مترجم ساکن نهران بود و هنگام درگذشت ۱۰۳ ساله بود و قرار است پیکر او برای خاکسپاری به زادگاهش رشت منتقل شود.

این در حالی است که چند روز پیش از آغاز سال ۱۴۰۲، نیکولا رُش (Nicols Roche)، سفیر فرانسه در ایران، با حضور در منزل سمیعی گیلانی، بالاترین نشان نخل آکادمیک فرانسه، کوماندور، را به او اهدا کرد.

بر اساس گزارش ایرنا، وی در کنار حرفه ویراستاری، چند کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تألیف‌ کرد و مقاله‌های ارزشمندی در مجلات متعددی نظیر پیک جوانان، کتاب امروز و رودکی به چاپ رسانید. سمیعی کار ترجمه را با برگرداندن رمان دلدار و دلباخته از ژرژ ساند شروع کرد و بعداً آثاری را از نویسندگان بزرگی مانند ژرژ پرک و گوستاو فلوبر به فارسی برگرداند.

خیال‌پروری‌های تفرجگر انزواجو از ژان ژاک روسو، چیزها از ژرژ پرک (ترجمه)، ادبیات ساسانی، داتا گنج‌بخش (زندگی‌نامه و تعالیم شیخ ابوالحسن علی‌ بن عثمان هجویری) از شیخ عبدالرشید (ترجمه)، چومسکی از جان لاینز (ترجمه)، هزیمت یا شکست رسوای آمریکا از ویلیام لوئیس و مایکل له‌دین (ترجمه)، ساخت‌های نحوی از نوآم چامسکی (ترجمه)، آیین نگارش، دیدرو از پیتر فرانس (ترجمه)، سالامبو نوشته گوستاو فلوبر (ترجمه)، شیوه‌نامه دانشنامه جهان اسلام، نگارش و ویرایش و تتبعات از مونتنی (ترجمه) از جمله آثار اوست