دکتر «صدرالدین الهی» درگذشت
دکتر «صدرالدین الهی» درگذشت
استاد دکتر صدرالدین الهی از بزرگان روزنامه نگاری نوین ایران نویسنده، مترجم و از پایه گذاران‌ پاورقی نویسی در کشور پس از سال ها قلم زدن در مطبوعات و تلاش برای آموزش دانشجویان رشته روزنامه نگاری، روز گذشته در ۸۷ سالگی در غربت چشم از جهان فروبست و ابدی شد.

دکتر صدرالدین الهی

به گزارش  تیترما؛ ایسنا نوشت: رضا قوی فکر روزنامه نگاری که از شاگردان استاد در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی بوده است و با معرفی وی کار روزنامه نگاری را در روزنامه کیهان آغاز کرد ه است ، ضمن تایید خبر درگذشت دکتر الهی گفت :  «خانم عترت گودرزی همسر استاد روز گذشته خبر درگذشت ایشان را چنین تایید کرد ، ” اندوه از دست دادن یار و همسفر ۶۳ ساله زندگیم  فراموش نشدنی است به امید روزی که به او بپیوندم لحظه‌ها را می‌شمارم.»

قوی فکر  در ادامه گفت : «دکتر الهی که  استاد محبوب روزنامه نگاری در  دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی بود در ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۱۳ درمحله عود لاجان  تهران به دنیا آمد. عشق به حرفه روزنامه نگاری در سال آخر دبیرستان او را به روزنامه کیهان‌ کشاند. خیلی زود پیشرفت کرد و برای تکمیل تحصیلاتش به فرانسه رفت در آنجا چندین مدرک دکترا گرفت اما خود را همواره فقط روزنامه نگار می‌دانست.»

او از شاخص‌ترین روزنامه نگاران‌ایرانی است که تا اخرین‌نفس نوشت و نوشت. دکتر الهی عاشق روزنامه نگاری بود. اوکه از پایه گذاران گزارش نویسی مطبوعاتی در ایران بود مجله  کیهان ورزشی را پس از بازگشت از فرانسه و تحصیل در رشته جامعه شناسی ورزش با همکاری زنده یاد کاظم‌ گیلانپور بنیاد نهاد. دکتر الهی در سال ۵۷ برای طی یک دوره مطالعاتی به امریکا رفت و همانجا اقامت‌ گزید.

استاد دکتر صدرالدین الهی در غربت هم‌از پای ننشست‌ و ضمن‌ نوشتن مقالات‌ متعدد در زمینه های متنوع روزنامه نگاری چندین‌ کتاب تحت  عنوان: طفل صد ساله ای به نام شعر نو گفتگو بانادر نادر پور – سید ضیا مرد اول یا دوم کودتا – باسعدی در بازار چه زندگی – دوری ها ودلگیری ها و نقد بی غش درباره گفتگو با دکتر ناتل خانلری نوشت.

یاد این استاد بی بدیل روزنامه نگاری ایران همواره در خاطره ها ماندگار است. قوی فکر نایب رئیس انجمن‌ پیشکسوتان‌ مطبوعات  در پایان اعلام‌ کرد: انجمن پیشکسوتان مطبوعات درگذشت تاسف بار دکتر صدر الدین الهی را به همسر، فرزندان و اهالی عرصه مطبوعات تسلیت می‌گوید.

  • منبع خبر : ایسنا