ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در پی تشدید جدال در داخل ائتلاف سیاسی وی، استعفایش را تقدیم پادشاه این کشور کرد.

به گزارش تیترما، خبرگزاری رویترز گزارش داد دو منبع آگاه استعفای ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی را تایید کرده اند.

ماهاتیر محمد بعد از آن تصمیم به استعفا گرفت که گزارش شد جدال سیاسی در داخل ائتلاف میان حزب وی و حزب انور ابراهیم که قرار بود در آینده‌ی نزدیک نخست وزیر  مالزی شود بالا گرفته است.

رسانه‌ها گزارش دادند که حامیان ماهاتیر محمد در داخل این ائتلاف برای کنار گذاشتن حزب انور ابراهیم از ائتلاف حاکم تلاش کرده‌اند. این در حالی است که انور ابراهیم قبل از انتخابات ۲۰۱۸ با ماهاتیر محمد بر سر جانشینی وی در نخست وزیری توافق کرده بود.

بر  اساس گزارش ایسنا، در پی اعلام تسلیم استعفای ماهاتیر محمد به سلطان عبدالله سلطان احمد شاه، پادشاه مالزی، حزب وی نیز ائتلاف حاکم موسوم به ائتلاف “پاکاتان هاراپان” را ترک کرد.

حزب انور ابراهیم حامیان ماهاتیر محمد را به سازماندهی یک “کودتای خودی‌ها” متهم کرد. انور ابراهیم یکشنبه شب حامیان ماهاتیر محمد و عده ای از اعضای حزب خودش را متهم به “خیانت” به خود کرد.

انور ابراهیم دوشنبه یک نشست شتابزده با ماهاتیر محمد تشکیل داد و بعد از این نشست گفت، هنوز شانس برقراری یک صلح موقت در داخل ائتلاف حاکم وجود دارد.

ماهاتیر محمد ماه مه ۲۰۱۸ برای بار دوم به‌عنوان نخست وزیر مالزی انتخاب شد.

سخن‌گوی دفتر نخست وزیر مالزی گفته است به زودی بیانیه‌ای رسمی در خصوص خبر استعفای وی منتشر خواهد شد؛ اما این خبر را رد یا تکذیب نکرد.

ماهاتیر محمد سال ۲۰۱۹ درحالیکه ۹۲ ساله بود، به‌عنوان مسن‌ترین رهبر جهان مجددا نخست وزیر مالزی شد. او در حالی که چند سال پیش از دنیای سیاست کناره‌گیری کرده بود، در پی رسوایی فساد نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی به مخالفان پیوست و در انتخابات نامزد شد و توانست ائتلاف حاکم “باریسان ناسیونال” را که برای بیش از ۶۰ سال در قدرت بود، شکست دهد.