برنج مصنوعی در ایران وجود ندارد
برنج مصنوعی در ایران وجود ندارد
مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: هیچ گزارشی مبنی بر تولید برنج مصنوعی با دستگاه‌های وارداتی نداریم و میزان آرسنیک نیز در همه‌ی برنج‌های وارداتی و تولیدی کشور کم‌تر از حد مجاز است.

به گزارش تیترما، محمد حسین عزیزی در گفت وگو با ایرنا درباره‌ی شایعه واردات دستگاه تولید برنج مصنوعی به کشور و تولید این نوع برنج افزود: گزارشی مبنی بر تولید برنج مصنوعی در کشور نداریم. هیچ نمونه ای این نوع برنج در بازار ایران نداشته ایم و وجود برنج مصنوعی در بازار ایران تکذیب می شود.
وی درباره وجود آرسنیک در برنج های موجود در بازار کشور گفت: استاندارد آلودگی برنج در ایران از نظر فلزات سنگین و قارچ بسیار سختگیرانه و در حد استاندارد اروپاست و حداکثر مجاز آن ۱۵۰ ppm یا نانوگرم است و اگر در برنجی میزان آلودگی به آرسنیک بیش از این میزان باشد اجازه‌ی ورود به کشور را نمی گیرد و ترخیص نمی شود. در مورد برنج‌های داخلی میزان این نوع آلودگی بسیار کم است و معمولا زیر حد مجاز هستند و از این نظر مشکلی ندارند.
مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی وزارت بهداشت ادامه داد: حدود ۶۰ درصد برنج های مصرفی در کشور تولید داخل و حدود ۴۰ درصد وارداتی است. بیش‌تر برنج وارداتی نیز از هندوستان و پاکستان و به میزان بسیار کم‌تری از تایلند وارد می‌شود.
عزیزی در مورد تخلف مخلوط کردن برنج داخلی و خارجی نیز گفت: این موضوع خیلی تحت کنترل نیست چون ممکن است در یک مغازه یا یک انبار چنین تخلفی برای برنج‌های فله ای وجود داشته باشد اما اگر هم باشد میزان آن بسیار کم و ناچیز است چون معمولا برنج های ایرانی و غیر ایرانی هر کدام با بسته بندی و برند خودشان در بازار عرضه می شوند.
وی افزود: میلیون ها مغازه خرید و فروش برنج وجود دارد که نظارت بر آن‌ها به عهده معاونت های بهداشت و ماموران بهداشت محیط در سطح عرضه است و اگر تخلفی در این زمینه وجود داشته باشد حتما با آن برخورد می شود.
بر اساس آمارهای موجود سالانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود. سخن‌گوی گمرک نیز اعلام کرده که از ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی یک میلیون و ۲۹۸ هزار تن برنج از هندوستان، پاکستان و تایلند وارد کشور شده است.
سرانه‌ی مصرف برنج در کشور بر اساس آمارهای مختلف وزارت جهاد کشاورزی و صنعت بین ۳۶ تا ۴۲ کیلوگرم است که این اختلاف محاسبه سرانه، بر میزان واردات برنج در کشور تاثیر می گذارد