سید علی میرافضلی می‌گوید بین فضای شعر امروز و مخاطبان آن فاصله افتاده است.

به گزارش تیترما، سیدعلی میرافضلی که در بخش «درباره شعر» چهاردهمین جشنواره شعر فجر برگزیده شده‌ است؛ با اعتقاد به این‌که شعر در روزگار ما در عسرت به سر می‌برد می‌گوید بین فضای شعر امروز و مخاطبان آن فاصله افتاده است.

این شاعر که با «کتاب چهارخطی» در جشنواره‌ی شعر فجر برگزیده شناخته‌ شده است در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی وضعیت شعر امروز اظهار کرد: در روزگاری هستیم که شعر آن تاثیری را که در گذشته بر ذهن و روان مردم داشت از دست داده‌ است؛ یعنی بین فضای شعر امروز و مخاطبان فاصله افتاده است و می‌شود گفت حتی از برخی مسائل روز که البته با وجه شاعرانه‌ باید بیان شود، فاصله دارد.

او افزود: بعید می‌دانم امروزه شعر ترنم خواسته‌ها و نیازهای مردم باشد. شعری که می‌بینیم با کم‌ترین مخاطب به مسیر خودش ادامه می‌دهد؛ تیراژ کتاب‌های شعر در جامعه‌ای که ۸۵ میلیون جمعیت دارد، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ جلد است. البته کتاب شعر هم قیمتی ندارد که بگوییم توان خرید آن را ندارند. شعر امروز آینه تمنا، خواسته‌ها و مشکلات مردم ما نیست و به طور کلی شعر در روزگار ما در عسرت به سر می‌برد و به نسبت سایر هنرها مثل داستان و فیلم چیزی نیست که مردم بتوانند در آن روزگار را تماشا کنند.

نویسنده «کتاب چهارخطی» همچنین در معرفی این اثر برگزیده در جشنواره شعر فجر گفت: این کتاب مجموعه ۱۰۱ یادداشت کوتاه و بلند درباره گوشه‌های مختلف تاریخ رباعی از قدیمی‌ترین دوره‌ها تا دهه ۹۰ در موضوعات مختلف است که در تاریخ رباعی فارسی وجود دارد.