«هاکان شوکور» فوتبالیست لژیونر سابق ترکیه و نماینده‌ی سابق مجلس این کشور در سن 48 سالگی در آمریکا به مسافرکشی اشتغال دارد.


به گزارش تیترما، «هاکان شوکور» که افسانه‌ای‌ترین بازیکن تیم ملی فوتبال ترکیه با ۵۱ گل زده در ۱۱۲ بازی ملی است، این روزها در آمریکا راننده «اوبر» است. او سابقه‌ی بازی در تیم‌های باشگاهی«ینتر میلان و بلکبرن» را نیز در کارنامه دارد.
بر اساس خبر عصر ایران، او هفته‌ی پیش در مصاحبه با یک روزنامه‌ی آلمانی گفته برای تامین مخارج زندگی خود در آمریکا به مسافرکشی اشتغال دارد. شوکور در مصاحبه با روزنامه آلمانی «ولت ام سونتاگ» گفته است: اختلاف سیاسی با اردوغان او را در معرض تهدید به مرگ، اتهامات دروغین و توقیف اموالش قرار داده است.
او گفت: دیگر چیزی برایم باقی نمانده، اردوغان همه چیزم را گرفت؛ حق آزادی من، آزادی بیان و حق کار.

شوکور تا سال ۲۰۰۸ توپ می‌زد. او در سال ۲۰۱۱ و پس از بازنشستگی از فوتبال وارد دنیای سیاست شده و به عنوان نماینده‌ی حزب حاکم «عدالت و توسعه» از حوزه‌ی انتخابیه استانبول وارد پارلمان شد؛ اما دیری نپایید که صابون اختلافات بین «رجب طیب اردوغان و فتح الله گولن» روحانی متنفذ ترکیه‌ای ساکن آمریکا، به تن شوکور مالید و شوکور در دعوای بین اردوغان و فتح الله گولن جانب گولن را گرفت و در سال ۲۰۱۳ و در پی بالا گرفتن جنبش اعتراضی علیه اردوغان در ترکیه، از نمایندگی مجلس و عضویت در حزب حاکم استعفا داد.
شوکور پس از کناره‌گیری از سیاست به همراه خانواده‌اش به ایالات متحده آمریکا رفت.
پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ دولت ترکیه شوکور را به ظن همدستی با کودتاگران و به عنوان یکی از اعضای بلند پایه‌ی باند فتح الله گولن در لیست دستگیری قرار داد و از دولت ایالات متحده آمریکا خواست تا او را نیز به همراه فتح الله گولن و جمع دیگری از رهبران تشکیلات«فتو» در آمریکا به ترکیه مسترد کند. دادستان ترکیه شوکور را به عنوان «عضو فراری سازمان تروریستی فتح‌الله گولن» معرفی کرده است.

در سال ۲۰۱۷ حکم دستگیری شوکور به ظن همدستی با گودتاگران صادر شد. در آن سال رسانه‌های ترکیه مدعی شدند شوکور دارای یک خانه‌ی ۳ میلیون دلاری مجلل و نیز یک کافه‌ی بزرگ در محله‌ای گران قیمت از شهر سانفرانسیسکو آمریکاست.
دولت ترکیه در سال ۲۰۱۷ اموال منقول و غیرمنقول شوکور در ترکیه را توقیف کرد.
حالا شوکور به روزنامه‌ی آلمانی گفته برای امرار معاش در آمریکا مسافرکشی می‌کند و کتاب می‌فروشد. او پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در ترکیه، این اقدام را محکوم کرد. او هرگونه نقش‌آفرینی در کودتا را رد کرده است. شوکور ۳ فرزند دارد.