رییس‌جمهور سابق بولیوی از وزیر اقتصادش حمایت می‌کند
رییس‌جمهور سابق بولیوی از وزیر اقتصادش حمایت می‌کند
رییس‌جمهور مستعفی بولیوی که در تبعید به‌سر می‌برد، گزینه‌ی پیشنهادی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی این کشور را معرفی کرد.

 

به گزارش تیترما، «اوو مورالس» رییس‌جمهور مستعفی بولیوی، گزینه‌ی پیشنهادی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده‌ی این کشور را معرفی کرد.

به نوشته‌ی پایگاه اینترنتی شبکه‌ی «فرانس ۲۴»، مورالس در «بوئنوس آیرس» پایتخت آرژانتین اعلام کرد از «لوئیس آرکه» وزیر اقتصاد سابق بولیوی، برای نامزدی در انتخابات ۴ می ۲۰۲۰ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹) حمایت می‌کند.

آرکه، در مدت تصدی وزارت اقتصاد دولت مورالس توانست فقر را به میزان گسترده‌ای دربولیوی ریشه‌کن کرده و اقتصاد این کشور را با افزایش صادرات گاز، رونق بخشد. وی در سال ۲۰۱۷ به‌خاطر بیماری مجبور به استعفا شد.

مورالس اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی، در ادامه گفت: «جنبش دهقانی ما خود را از مردم جدا نمی‌داند و مردم را به حاشیه نمی‌راند».

در این باره بیش‌تر بخوانید:

فارس گزارش داده است؛  دولت کودتای بولیوی به ریاست «جنین آنز»، از نوادگان استعمارگران اولیه‌ی بولیوی، اعتراضات مردم را با سرکوب و خشونت پاسخ داده است و کشتار بومیان این کشور را بار دیگر احیا کرده است.

مورالس که رهبری حزب سوسیالیست بولیوی را برعهده دارد، پاییز امسال و در حالی که برای بار چهارم در انتخابات پیروز شده بود، از سوی احزاب مخالف به تقلب متهم شد و در نهایت با تهدید ارتش بولیوی و تحت فشار کشورهای غربی، مجبور به ترک کشورش شد. او دو ماه پیش از آرژانتین پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

شمار آمار رسمی کشته‌شدگان در بولیوی از آغاز اعتراضات به بیش از ۳۰ نفر رسیده است. همچنین ده‌ها نفر مفقود، بیش از ۷۰۰ تن زخمی و نزدیک به هزار نفر بازداشت شده‌اند.

رییس‌جمهور مستعفی بولیوی،  در مصاحبه‌ای دیگر گفته بود که دلیل فشار آمریکا برای برکناری او، قراردادهای گسترده‌ی بولیوی با چین در زمینه‌ی استخراج لیتیوم و هم‌چنین خودداری وی از قطع روابط با ایران، کوبا و ونزوئلا بوده است.