برای تشخیص سلامت قلب خود می‌توانید از یک روش ساده و کاربردی استفاده کنید.


به گزارش تیترما، امروزه سلامت جسمانی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر انسانی است. بسیاری از افراد برای جلوگیری از پیری زودرس، استرس،ابتلا به بیماری‌های گوناگون و چاقی فعالیت‌های ورزشی و تغذیه مناسب را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند.

افزایش ضربان قلب در هنگام ورزش و فعالیت بدنی یک حالت طبیعی است، اما ضربان قلب بالا در هنگام استراحت نشانه بیماری‌های قلبی است.

برای مثال فرض کنید در محل کار خود روی صندلی نشسته اید و شغل خود را بدون هیچ استرسی انجام می‌دهید، اما تپش قلب را به خوبی طی مدت طولانی احساس می‌کنید که می‌تواند یک نشانه هشدار دهنده در خصوص فرسودگی قلب و اختلال در سیستم قلبی- عروقی‌ شما باشد.

تشخیص سلامت قلب با روش آسان

برای تشخیص سلامت قلب خود چند دقیقه ساکت و آرام بنشینید. سپس با انگشت اشاره و انگشت میانی ضربه‌های نبض گردنتان را به مدت ۶۰ ثانیه بشمارید؛ اگر در مدت یک دقیقه تعداد ضربان‌‌تا ۶۰ یا کمتر بود، قلب شما در سلامت کامل به سر می‌برد، در صورتی که تعداد ضربان قلب بین ۶۰ تا ۸۰ باشد نشان می‌دهد عملکرد قلب شما در حالت متوسط است.

اما افزایش ضربان قلب‌تان به بیش از ۸۰ در یک دقیقه نشان دهنده سختی عملکرد قلب و الزامی بودن مراجعه به پزشک متخصص است.

بهترین تشخیص سلامت قلب در منزل
در حالت دوم برای تشخیص سلامت قلب بهتر است بفهمید که چند دقیقه بعد از انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری یا تردمیل قدرت درک و شنیدن دارید.

پیشنهاد ما به شما این است که بلافاصله بعد از انجام فعالیت بدنی تعداد ضربان قلب خود را یادداشت کنید. دوباره بعد از یک دقیقه این کار را تکرار کنید. اگر اختلاف بین دو عدد نوشته شده کمتر از ۱۸ را نشان دهد، در این صورت وضعیت و سلامت قلب در حالت مناسب است و عدد بالای ۱۸ نشان دهنده وضعیت نامطلوب عملکرد قلب شماست.

با چه روش‌هایی می‌توان ضربان قلب را کاهش داد؟
نوشیدن مقدار کافی آب، استفاده ار مواد معدنی، کم کردن تنش و استرس‌های عصبی راهکار‌های موثری در جهت تنظیم ضربان قلب است، اما درصورتی که از تپش قلب شدیدی رنج می‌برید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان