شواهدی مبنی بر شیوع موج دوم آنفلوآنزا مشاهده نشده است
شواهدی مبنی بر شیوع موج دوم آنفلوآنزا مشاهده نشده است
رییس اداره ی بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تا کنون شواهدی مبنی بر شیوع موج دوم آنفلوآنزای نوع B مشاهده نشده است.

به گزارش تیترما، محمد مهدی گویا، رییس اداره ی بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با فارس درخصوص اخبار منتشر شده درباره شیوع موج دوم آنفلوآنزا در کشور، گفت: در موج اول شیوع این بیماری با آنفلوآنزای نوع H1N1 مواجه بودیم؛ در حالی که در حال حاضر با نوع B این بیماری مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه تاکنون شواهدی درباره همه‌گیری این بیماری مشاهده نشده است، بیان داشت: نوع ویروس آنفلوآنزا با تغییراتی مواجه شده است اما حتی در صورت شیوع با موج قبلی بیماری قابل مقایسه نخواهد بود.

گویا تاکید کرد: تزریق واکسن کماکان تنها برای گروه‌های حساس و پرخطر توصیه می‌شود و نیازی نیست مردم اقدام به تزریق واکسن کنند.

رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه هیچ گونه کمبود دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد.

وی با اشاره به آمار مربوط به بیماران بستری ناشی از بیماری آنفلوآنزای نوع B در بیمارستانها، ابراز داشت: ۴۹۲ مورد مشکوک در خصوص آنفلوآنزای نوع B داشتیم که ۲۴ مورد از آن در کل کشور بستری شدند؛ ضمن اینکه یک مورد نیز مرگ داشته‌ایم .

گویا با بیان اینکه اکنون موج جدید آنفلوآنزا نوع B آمده است،گفت: این موج جدید هنوز گسترشی نداشته و چیزی که مشخص است اینکه آنفلوآنزای نوع B از نوع H1N1 آن خفیف تر بوده و احتمال همه گیری آن در هفته آینده وجود دارد.