طرح نخست‌وزیر فنلاند برای کاهش ساعات کاری
طرح نخست‌وزیر فنلاند برای کاهش ساعات کاری
نخست‌وزیر جوان و تازه‌کار فنلاند گفته است قصد دارد با هدف "زندگی بهتر برای کارگران و کارمندان"، ساعت کاری هفتگی را کاهش دهد.

به گزارش  تیترما، عصر ایران به نقل از “بیزینس فاکس” گزارش داد:خانم “سانا مارین” نخست‌وزیر ۳۴ ساله فنلاند قصد دارد روزهای کاری در این کشور را از ۵ روز به ۴ روز برساند.

او که از ماه دسامبر (ماه گذشته) به عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب شده فکر می‌کند “مردم باید زمان بیشتری را در خانه بگذرانند و از زندگی لذت ببرند”.

نخست وزیر فنلاند و پیشنهاد کاهش ساعات کاری

به گزارش “نیو یوروپ”، نخست وزیر نه تنها در فکر کاهش روزهای کاری است بلکه به کاهش ساعات کاری روزانه نیز فکر می‌کند. به اعتقاد وی کارگران باید ۶ ساعت در روز کار کنند.

او در این باره گفت: من فکر می‌کنم مردم لیاقت دارند زمان بیشتری را با خانواده، دوستان و عزیزان خود بگذرانند. زمان بیشتری برای سرگرمی‌های خود مانند امور فرهنگی داشته باشند. این موضوع می‌تواند قدم بعدی ما در برنامه‌ریزی و زندگی کاری باشد.

پیش از این در برخی از کشورها و بنگاه‌های بزرگ تجاری نیز تصمیمات مشابهی مطرح یا اتخاذ شده بود.

براساس یافته‌های شرکت مایکروسافت ۴ روز کار در هفته به جای ۵ روز نتایج بهتری برای کسب و کار دارد.

 

کاهش روزهای کاری فنلاند

پیش از این یک شرکت نیوزیلندی، ۴ روز کاری در هفته را برای مدتی کوتاه آزمایش کرد. مقامات این شرکت پس از این دوره آزمایشی، طرح را به صورت رسمی در شرکت خود اجرایی کردند و نتایج آن را برای کسب و کار و کارمندان مفید خواندند.

شرکت “پریپچوال گاردین” نیوزیلند – شرکت برنامه‌ریزی در زمینه املاک – در این دوره آزمایش دو ماهه حقوق و مزایای ۵ روز کار در هفته را به کارمندان خود پرداخت کرد و تعداد روزهای کاری خود را از ۵ به ۴ روز در هفته رساند.

نتایج این طرح آزمایشی کاهش استرس کارمندان و توانمندی بیشتر آنها در راهبری، تعهد و انگیزه را ثابت کرد.

مدیرعامل این شرکت نیز دیگر کمپانی‌های اقصادی را به الگو برداری از روش خود تشویق کرد.

مایکروسافت نیز در یکی از دفاتر خود در ژاپن و به صورت آزمایشی کار را از ۵ روز به ۴ روز در هفته کاهش داد. آنها پس از اجرای این طرح از افزایش بهره وری و کاهش هزینه‌های تجاری خبر دادند.

در سوئد نیز یک طرح آزمایشی ۲۳ ماهه در میان پرستاران یک مرکز مراقبت از سالمندان از انرژی و بهره وری بیشتر پرستانی خبر داد که روزهای کمتری را در فضای کاری خود هستند.