عبدالعلی چنگیز: استقلال استراماچونی، فوتبال را برای ما شیرین کرد
عبدالعلی چنگیز: استقلال استراماچونی، فوتبال را برای ما شیرین کرد
باید مربی خوب خارجی بیاید تا فوتبال ما موفقیت‌های بیشتری را کسب کند و به این فکر کنیم که قبل از استراماچونی استقلال چگونه بود و بعد از حضور او چگونه متحول شد و موجب لذت بردن همگان از فوتبال استقلال شد.

ناصر قراگزلو/ عبدالعلی چنگیز یکی از بهترین مهاجمان تاریخ استقلال در خصوص تغییر و تحولات اخیر نیمکت استقلال و اتفاقاتی که در یک مانده اخیر تمامی اخبار این باشگاه را تحت تأثیر خودش قرار داد به اظهارنظر پرداخت.

چرا مربی خارجی که در استقلال کارایی عالی داشت و حتی این تیم را به صدر هم رساند از این تیم رفت و نهایتاً مربی دیگری به جایش انتخاب شد؟
وقتی می‌خواهیم قضاوت کنیم باید ببینیم ریشه اتفاقات از کجا بوده و تا وقتی ریشه‌یابی نکنیم قادر به تحلیل دقیق نخواهیم بود. مربیان خارجی حساسیت زیادی نسبت به بعضی از موارد دارند و موفقیت‌هایشان هم به خاطر نظم خوبشان است. استراماچونی را هم اگر آنالیز کنیم به این نکته می‌رسیم که تفکر و روش جدیدی را به فوتبال ما و استقلال آورد و انصافاً هم عالی کار کرد. به همین دلیل من فکر می‌کنم همه کسانی که ورزشدوست بودند و حتی غیر فوتبالی‌ها و غیرورزشی‌ها از رفتن استراماچونی ناراحت شدند و دائم به این مسأله فکر می‌کنند که چرا نباید بتوانیم مربی خارجی مانند استراماچونی را حفظ کنیم.

اما بعد از اینکه باشگاه پول استراماچونی را پرداخت، بعضی‌ها از مربی اسبق استقلال خرده گرفتند که چرا او نیامد؟
ما از زوایای مختلف باید این مسأله را مورد ارزیابی قرار دهیم اما آنچه که مسلم است ما باید دهها مربی مانند استراماچونی را به فوتبالمان بیاوریم تا در فوتبالمان پیشرفت کنیم. استراماچونی مربی بود که استقلال را متحول کرد و با توجه به استعداد بازیکنان ایرانی بهترین کارآیی و راندمان را از بازیکنان گرفت. سالیان سال بود که در استقلال مربی مانند استراماچونی نداشتیم. به همین دلیل باید مربی خوب خارجی بیاید تا فوتبال ما موفقیت‌های بیشتری را کسب کند و به این فکر کنیم که قبل از استراماچونی استقلال چگونه بود و بعد از حضور او چگونه متحول شد و موجب لذت بردن همگان از فوتبال استقلال شد. در مورد رفتن مربیان خارجی به شکل پشت سر هم ما باید به این بیندیشیم که چرا این اتفاقات می‌افتد و مربیان خارجی ترجیح می‌دهند که جدا شوند.

اما باشگاه استقلال مدعی شده که به تعهداتش عمل کرده اما استراماچونی بی‌تعهدی کرده و پایبند نمانده است؟
باید در ارتباط با قراردادها قوی‌تر عمل کنیم تا مشکلات به وجود نیاید. مربیان خارجی کاملاً حرفه‌ای هستند و مسائل را خیلی خوب حلاجی می‌کنند. حقیقت امر هم این است که استراماچونی فوتبال را برای ما شیرین کرد و تماشاگر فوتبال هم دقیقاً همین را می‌خواهد که از فوتبال لذت ببرد؛ موضوعی که دقیقاً در زمان استراماچونی هواداران به خواسته‌شان رسیدند و از فوتبال و نتایج تیمشان لذت می‌بردند.

معتقد هستید که مربی جدید باید روش استراماچونی را ادامه دهد یا روش خودش را در تیم اجرا کند؟
به نظرم حتماً بهتر است که با همان روش استراماچونی کار ادامه پیدا کند و نباید روش سرمربی را دستکاری کرد و به نظرم فراموش تفکرات و روش استراماچونی شدیداً به استقلال لطمه خواهد زد.

توصیه‌تان برای کادر جدید استقلال چیست؟
به نظرم باید با روانشناسی دقیق و دیدگاه مثبت کارشان را شروع و با همان سیستم و تفکرات قدیمی کارشان را پیش ببرند.

فرهاد مجیدی می‌تواند در کارش موفق شود؟
موقعیت سخت و حساسی به وجود آمده و باید در این شرایط سخت فرهاد خودش را نشان دهد. فرهاد مجیدی اگر در چنین شرایطی بتواند به موفقیت برسد، حتماً قادر خواهد بود که روزهای خوبی را با استقلال داشته باشد. نیروی جوان استقلال باانگیزه است به همین دلیل باید از آنها حمایت کنیم و صبوری داشته باشیم تا آنها موفق شوند.

فکر نمی‌کنید مربیان باتجربه برای مربیگری استقلال گزینه بهتری بودند؟
نباید سراغ قدیمی‌ها برویم و به همین دلیل باید از مربی جوان و محبوب استقلال حمایت شود.

  • منبع خبر : ایران ورزشی