تاریخ انتخابات جدید بولیوی مشخص شد
تاریخ انتخابات جدید بولیوی مشخص شد
انتخابات بولیوی برای تعیین رییس‌جمهور و پارلمان جدید 3 می برابر با 14 اردیبهشت برگزار خواهد شد.

 

به گزارش تیترما،  ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز گزارش داد: سالوادور رومرو، رییس دیوان عالی انتخابات بولیوی جمعه اعلام کرد هم انتخابات ریاست جمهوری و هم انتخابات پارلمانی هم‌زمان در تاریخ سوم مه برگزار خواهند شد.

بر این اساس وی در جمع خبرنگاران گفت: «زمانی که ما تقویم انتخاباتی را در چند روز آتی اعلام کنیم، همراه با فراخوان رسمی برای انتخابات، تمام ضرب‌الاجل‌هایی هم سازمان‌های سیاسی و شهروندان باید محقق کنند، مشخص می‌شود.»

این انتخابات تقریبا ۷ ماه پس از اعلام نتایج انتخاباتی برگزار خواهد شد که موجب چهارمین پیروزی اوو مورالس، رییس‌جمهوری پیشین بولیوی در انتخابات شد؛ اما نتایج آن بعدا ملغی اعلام شد.

یک ناظر انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ بولیوی در آن زمان از وقوع تخلفات جدی خبر داد که موجب استعفای مورالس و درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی شد و بیش از ۳۰ تن کشته شدند.

مورالس که حدود ۱۴ سال در راس قدرت بود، پس از مناقشه انتخاباتی استعفا داد و راهی مکزیک و بعد آرژانتین شد. او بعدا تاکید کرد در جریان وقوع یک کودتا برکنار شده است.

رییس‌جمهور برکنار شده‌ی بولیوی هفته ‌یگذشته در مصاحبه با رویترز، نامزدی در انتخابات از سوی ائتلافش موسوم به “جنبش برای سوسیالیسم” (MAS) را رد کرد؛ اما گفت تا کریسمس آتی به بولیوی باز می‌گردد.

در این باره بخوانید: