شهلا ریاحی بازیگر قدیمی سینما درگذشت
شهلا ریاحی بازیگر قدیمی سینما درگذشت
شهلا ریاحی، هنرپیشه تئاتر، سینما، تلویزیون و اولین کارگردان زن ایران در سن93 سالگی دامن از دنیای خاکی بر کشید.

به گزارش تیترما، منوچهر ریاحی فرزند شهلا ریاحی در گفت‌وگو با  ایرنا از درگذشت این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در شامگاه دیشب (سه‌شنبه، ۱۰ دی) خبر داد و گفت: به‌زودی در مورد مراسم تشییع و تدفین پیکر این هنرمند تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی می‌شود.

شهلا ریاحی (با اسم اصلی قدرت‌زمان وفادوست) در ۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا مقطع سیکل ادامه داد و در ۱۷سالگی، بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی به صحنه‌ی تئاتر تهران راه یافت.

در نخستین بازی‌اش که برگرفته از نمایشنامه‌ای با عنوان سیاست هارون‌الرشید بود، نقش اول را به‌گونه‌ای ایفا کرد که با استقبال بسیاری مواجه شد و بازی در این اثر باعث شد بعدها به‌عنوان یک بازیگر سرشناس موردتوجه قرار گیرد.

ریاحی سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم خواب‌های طلایی به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم مرجان را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

وی گوینده‌ی رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک تلویزیون بود.

زنده‌یاد ریاحی هنرپیشه‌ی صدا و دوبلور بود و فیلم‌های زیادی از جمله فیلم‌های معروفی چون دلیجان آتش و بربادرفته را در کنار بزرگانی هم‌چون حسین عرفانی، منوچهر نوذری، احمد رسول زاده، ولی‌الله مؤمنی، نصرالله مدقالچی دوبله کرد.

از این هنرمند عرصه‌ی نمایش، ۸ آذر ۱۳۹۴ و هم‌زمان با آغاز نمایش فیلم سینمایی شیفت شب به کارگردانی نیکی کریمی به‌عنوان نخستین کارگردان زن سینما تجلیل شد.

شهلا ریاحی در حدود ۷۰ فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد. از آثار ماندگار وی می‌توان دلشدگان، گلنار، مرگ پلنگ، چشم عقاب، فرار از جهنم، تحفه هند، رویای نیمه‌شب تابستان و بچه‌های طلاق را نام برد.