یک فعال سیاسی گفت: عدم پیوستن به FATF یعنی خود ما جلوی دور زدن تحریم ها را بگیریم و نگذاریم حتی یک قلم کالا وارد ایران شود.

پیام مجرد در گفت‌و گو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه فقط چند نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی گذارند FATF به صورت کارشناسی شده در مجمع بررسی شود.
وی ادامه داد: همین اشخاص با انتشار اطلاعات اشتباه که ناشی از عدم شناختشان است، جو جامعه را تحریک می‌کنند. FATF یک فدراسیون جهانی مالی است و فقط از ما می خواهد که استاندارد های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را در کشور خود اجرا کنیم.
مجرد تاکید کرد: برخی به اشتباه و برای تحریک جامعه می گویند که باید اطلاعات مالی را انتشار دهیم. کدام بند از این لایحه به همچنین چیزی اشاره می کند؟ نهاد مالی FATF همانند سازمان ملل است؛ مگر می شود کشوری در جهان وجود داشته باشد که بخواهد جزو کشورهای جهان محسوب نشود. عضویت در این ساز و کار هم حکم عضویت در سازمان ملل را دارد.
این فعال سیاسی گفت: اصلی ترین پیامد نپذیرفتن ؛ قطع ارتباط مالی ایران با کشورهای جهان است؛ حتی در زمانی که ایران تحریم نباشد. در حال حاضر با وجود تمام این تحریم های ظالمانه چند کشور هنوز هم از ما نفت می‌خرند و هم در حوزه‌های مختلف همکاری های تجاری با ایران دارند. بیشترین همکاری تجاری را ما با کشورهای چین و روسیه داریم ، آیا باید دور کشور دیوار بکشیم و برای خودمان شعب ابی طالب راه بی اندازیم؟
وی خاطرنشان کرد: ایران با عدم عضویت در این کنوانسیون تنها کشوری است که به دنبال خود تحریمی خود است. مورد دیگری که از معایب عدم اجرا شدن FATF است، دستور توصیه‌ای بند ۱۹ است؛ که اقدامی مقابله ایی با ایران است و سازکار های مالی ایران را وارد بازی‌های پیچیده ایی می کند.عدم تصویب این سازوکار موجب می‌شود هر فرد یا شرکت ایرانی که بخواهد با دنیا ارتباط مالی داشته باشد، دچار مشکل شود. یعنی کشورهای دیگر حق ندارند با هرکس که تابعیت ایران دارد، معامله کنند، حالا می‌خواهد حقیقی باشد یا حقوقی.
وی تصریح کرد: همین حداقل تجارت بین المللی را که ایران دارد کم کم از دست خواهد رفت و اجازه هیچ فعالیت تجاری و مالی برای تمامی ۸۰ میلیون جمعیت ایران نخواهیم داشت و با نپذیرفتن FATF رسما ما خودمان را تحریم کرده ایم. حال باید آقایانی که با این کنوانسیون مقابله می کنند پاسخ دهند که چرا در زمان دولت احمدی نژاد این سازوکار خوب بود و الان بد شده است؟
این فعال سیاسی گفت: با توجه به زمان هایی که تا به حال دولت جهت تصویب این طرح گرفته ثابت کرده که موافق این سازوکار است . مجلس هم مصوب کرده و بارها و بارها پیگیر شده است. حال چرا نباید انجام شود الله اعلم. آیا آقایانی که در حال حاضر مخالف هستند و خود را پشت مجمع پنهان می کنند حاضر هستند مسئولیت عدم تصویب و مشکلاتی که قرار است به این تحریم ها اضافه شود را بپذیرند؟
مجرد گفت: عدم پیوستن به این کنوانسیون یعنی خود ما جلوی دور زدن تحریم ها را بگیریم و نگذاریم حتی یک قلم کالا وارد ایران شود. هیچ دیگاه کارشناسی در مورد علت عدم پیوستن ایران به FATF وجود ندارد و فقط سیاه نمایی عده ای در دولت در سایه است . اگر حرف کارشناسی شده‌ایی داشتند بر اساس بند های مصوبات و طرح اعلام می‌کردند نه اینکه همش فقط کلمات بسیار کلیشه ایی بگویند.
وی در پایان گفت: هر یک از فعالین سیاسی بعد از ورود به مجلس دولت و سایر نهاد های حاکمیتی باید تفکر منفعت جریانی را کنار بگذارند و با دید باز به سمت منافع ملی حرکت کنند.