دانشگاه‌هایی که پایان‌نامه تقلبی بیشتری دارند، حساسیت کمتری نشان می‌دهند
دانشگاه‌هایی که پایان‌نامه تقلبی بیشتری دارند، حساسیت کمتری نشان می‌دهند
مدیرکل حقوقی وزارت علوم گفت: دانشگاه‌هایی که تخلفات پایان‌نامه‌ای بیشتری دارند اتفاقا در برخورد حساسیت کمتری به خرج می‌دهند؛ ما وظیفه داریم موضوع را به دانشگاه‌ منعکس کنیم اما نمی‌توانیم جای دانشگاه تصمیم بگیریم.

 

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، برخی کاربران فارس با ثبت سوژه در سامانه فارس من خواستار برخورد با فروش پایان نامه و مقالات دانشجویی شده‌اند.

حسین آقابابایی مدیرکل حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به برخورد دانشگاه‌ها با پایان‌نامه‌های تقلبی این است که دانشگاه‌هایی که تخلفات بیشتری دارند اتفاقا حساسیت کمتری به خرج می‌دهند، اظهارداشت: ما موضوع را به دانشگاه‌های مربوط منعکس کنیم.

به گفته وی، سازوکار برخورد با این تخلف داخل دانشگاه‌ها است و برابر آیین نامه‌های داخلی دانشگاه‌ها با این موارد برخورد می‌شود؛ ما نمی‌توانیم جای دانشگاه تصمیم بگیریم.

دانشگاه‌ تصمیم‌گیر است

آقابابایی ادامه داد: دانشگاه‌ها در برخورد با این تخلفات، پرونده تشکیل می‌دهند و پرونده را به هیات‌های رسیدگی به تخلفات دانشجویی و هیات‌های رسیدگی به اعضای هیات علمی ارجاع می‌دهند که همه این سازوکارها داخلی است.

مدیرکل حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: ما می‌توانیم در حد خودمان ورود کنیم و درباره دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی برخورد یکسان داریم و انتظار داریم در دانشگاه‌هایی که تعداد پایان نامه های تقلبی در آنها بیشتر است حساسیت‌های لازم را داشته باشند تا از این موارد پیشگیری شود.