گاز خانه‌ی ما را وصل کرده‌اند
گاز خانه‌ی ما را وصل کرده‌اند
عثمان پدر دو کولبر جان باخته و گرفتار در بهمن ارتفاعات «ته ته»، چشمان ضعیفی دارد و هیچ وقت کولبری نکرده؛ از طریق جمع آوری کارتن‌های آبادی و فروختن آن‌ها امرار معاش کرده و فرزندانش را بزرگ کرده است، اما با سخت‌تر شدن شرایط، آزاد و فرهاد، دو پسرش، کولبری را برای ادامه‌ی زندگی انتخاب کردند.

 

به گزارش تیترما، «عثمان خسروی» پدر دو کولبر جان باخته به ایسنا گفت: کم نیستند خانواده‌هایی که اوضاع‌شان هم‌چون خانواده‌ی او تعریفی ندارد و فرزندان‌شان قربانی کولبری شده اند.

وی می گوید: پسر بزرگ‌تر توانایی جسمی ضعیفی داشت، لاغر اندام بوده و اولین بار بوده که برای کولبری راهی کوهستان شده است، اما پسر کوچک‌تر، “فرهاد” که ۱۷ ساله بوده چند باری بوده است که کار کولبری را در پیش گرفته بود.

عثمان بنا به روایتی که از سایر کولبران شنیده است، گفت: فرهاد پسر کوچک‌ترش هنگام سقوط بهمن، راه را بر می‌گردد و حتی بارش را هم دور انداخته؛ اما با شدت گرفتن برف و کولاک و به دلیل کم تجربه بودنش، تسلیم بهمن می‌شود و در پای کوه می‌ماند، چرا که توان ادامه راه را نداشته است.

فرهاد برادر کوچک‌تر که نمی‌خواهد آزاد، برادر بزرگ‌تر را تنها بگذارد، حدود دو ساعت کنارش مانده است و بعد با کمک کولبران دیگری که با قاطر آمده بودند برای آوردن کمک به پایین آمده است، اما در نیمه راه دوباره پیش برادرش برگشته تا از زنده ماندنش مطمئن شود، اما جسد بی‌جان برادرش را می بیند و نا امید برمی‌گردد. خودش هم در راه برگشت جانش را از دست می دهد و این گفته‌ی کولبرانی است که شاهد ماجرا بوده اند.

جسد بی‌جان و یخ زده فرهاد بعد از ۳ روز جستجو توسط صدها نفر از مردم منطقه و اکیپ های هلال احمر، نزدیک جاده‌ی اصلی پیدا و تشییع پیکرش با همراهی مردم مریوان برگزار شد.

وضعیت مالی و معیشتی خانواده «عثمان» نامناسب است، خانواده‌ی آن‌ها ۶ نفره بود، که اکنون با از دست دادن دو پسر، چهار نفره شده اند. به گفته‌ی پدر، مادر خانواده هم این روزها حال و روز قابل تعریفی ندارد؛ اکنون دو پسر برایش مانده که مشغول تحصیل هستند.

عثمان دیگر حاضر نیست دو پسر دیگرش را برای به‌دست آوردن اندکی پول و برای کولبری به کوهستان بفرستد، دعا می‌کند بتواند روزگار را سپری کند و خدا  ۲ فرزند دیگرش را برایش محفوظ بدارد.

وی از مسئولان درخواست می‌کند شرایطی را برای تامین معیشت مرزنشینان فراهم کنند که منجر به کولبری و مرگ آنان نشود.

عثمان با بیان این‌که درگذشته تحت پوشش کمیته‌ی امداد امام خمینی بوده است، می‌گوید: حدود ۲ سال از حمایت های کمیته‌ی امداد محروم شده بود که طی این چند روز دوباره تحت پوشش قرار گرفته و گاز خانه هم برای‌شان وصل شده است.

 

در این باره فیلمی ببینید

به خاطر نان