جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024
  • «وزیر سابق جهاد»؛ محکومیت قضایی برای مدعی اقتدار غذایی! 26 اردیبهشت 1403

    «وزیر سابق جهاد»؛ محکومیت قضایی برای مدعی اقتدار غذایی!

    ابراهیم رییسی هنگام معرفی سید جواد ساداتی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با ستایش تخصص او ( آبخیزداری با گرایش هیدرولوژی از دانشگاه دولتی مسکو) در مقام بیان انتظار خود از او گفته بود: «بخش کشاورزی‌ وزارت جهاد کشاورزی خوب است اما بخش جهاد آن ضعیف است و آقای ساداتی‌نژاد باید جهاد آن را هم قوی کند!» طنز تلخی است که وزیر جهادِ دولت مدعی مدیریت جهادی به خاطر پرونده فساد ابتدا برکنار و بعد با حکم قضایی به سه سال زندان محکوم شود و البته کیست که نداند واکنش جامعه به محکومیت بر سر پرونده فساد اقتصادی با زندان به دلایل دیگر متفاوت است...

ترانه از در و دیوار خانه می‌بارد 04 اردیبهشت 1403

یادداشتی بر «طنین کومه باران» سروده‌ی احمد خویشتن‌دار لنگرودی؛ ترانه از در و دیوار خانه می‌بارد

آن‌کس که نه آدمی‌ست، گرگ است* 21 اسفند 1402

نگاهی به «آهو» داستان عاشقانه‌ی هادی غلام‌دوست آن‌کس که نه آدمی‌ست، گرگ است*

مرا نمی‌توانید از گهواره‌ام جدا کنید 26 بهمن 1402

درباره‌­ی ادبیات بومی استان کرمانشاه مرا نمی‌توانید از گهواره‌ام جدا کنید

از «صفی‌الله» تا «نیازعلی» ندارد 19 بهمن 1402
نگاهی به «خواب اسب» نوشته‌ی هادی غلام‌دوست

از «صفی‌الله» تا «نیازعلی» ندارد

از مزایای قلم هادی غلام‌دوست یکی هم این است که با ادبیات بومی گیلان بسیار آشناست و لازم به ذکر نیست که او چندین اثر ارزشمند در حوزه‌ی فولکلور گیلان و زنجان منتشر کرده است و این پژوهش دیرین در حوزه‌ی فولکلور دو استان گیلان و زنجان، در جای جای داستان‌ها به شیرین‌تر شدن روایت‌ها کمک کرده است.

در کوچه باد می‌آید 08 بهمن 1402
تحلیلی بر دو داستان کوتاه از « کتاب همه داستان های من» نوشته ی مهناز رضایی

در کوچه باد می‌آید

پنهان کردن نام شخصیت های داستان خاصه در داستان کوتاه امری رایج است، اما به نظر می رسد خانم رضایی عمدی در این مساله داشته است زیرا  اسامی در یک داستان می توانند گاهی ذهنیت درست یا نادرستی در اندیشه ی مخاطب ایجاد کنند و این امر بالطبع در اینجا نیز ممکن بود اتفاق بیفتد.

حال ما بد است آقای قاضی! 02 بهمن 1402

حال ما بد است آقای قاضی!

گوشی را دست می‌گیرم تا سری به شبکه‌های اجتماعی بزنم. آی‌کن اینستاگرام و پیامک کنار هم است. سهوا پیامک را لمس می‌کنم. ناگهان از دیدن مبلغ کم شده جا می‌خورم. بلند می‌شوم و از توی کیف کاغذ را با گوشی مطابقت می‌دهم: برای سه قرص نان بربری (فانتزی) ۸۸ هزار تومان کسر شده!

یکی حال مرا بعد از تو در این‌جا نمی‌پرسد 02 بهمن 1402
نقدی بر مجموعه‌ی غزل پیغمبر نام آشنا ، سروده‌ی فریبا نجفی

یکی حال مرا بعد از تو در این‌جا نمی‌پرسد

هر شعری اگر از تصاویر و نشانه ها فاصله بگیرد به شعار تبدیل می شود .این مهم در شعر فریبا نجفی با وسواس خاصی و به زیبایی خوش نشسته است.

آنومی از جهان‌سوم می‌آید 02 بهمن 1402
نگاهی به «آنومی و سرزمین بزرگ‌اندازه‌ها» نوشته‌ی الهه برزگر

آنومی از جهان‌سوم می‌آید

آنومی حالا در سرزمین بزرگ‌اندازه‌ها شکل و شمایل یک بزرگ‌اندازه را یافته و اگرچه مثل آن‌ها راه می‌رود، می‌خوابد، به پارتی دعوت می‌شود و... ؛ اما سر از مناسبات آن‌ها درنمی‌آورد و دست آخر عاشق می‌شود و این عشق؛ غصه‌یی کنج دل دخترک لولیتایی می‌اندازد که می‌کوشد راهی پیدا کند تا معشوق را از کف ندهد.