کاهش قیمت جهانی برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز و غلات
کاهش قیمت جهانی برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز و غلات
سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (فائو) گزارش داد كه شاخص قيمت كالا‌هاي غذايي بين‌المللي براي دوازدهمين ماه متوالي در ماه مارس به دليل كاهش قيمت‌هاي جهاني غلات و روغن‌هاي گياهي كاهش يافته است. اين در حالي است كه در ايران به واسطه تورم عمومي موجود، قيمت خوراكي‌ها ظرف 6 ماه گذشته افزايشي بوده است. 

تیترما- رسانه‌ها / روزنامه اعتماد در صفحه‌ی ۹ شماره ی۵۴۵۷ خود (یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲) نوشت: سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گزارش داد که شاخص قیمت کالا‌های غذایی بین‌المللی برای دوازدهمین ماه متوالی در ماه مارس به دلیل کاهش قیمت‌های جهانی غلات و روغن‌های گیاهی کاهش یافته است. این در حالی است که در ایران به واسطه تورم عمومی موجود، قیمت خوراکی‌ها ظرف ۶ ماه گذشته افزایشی بوده است.   شاخص قیمت مواد غذایی فائو، که تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی کالا‌های غذایی معمولی را دنبال می‌کند، در مارس ۲۰۲۳ به‌طور متوسط ۱۲۶.۹ واحد بود که ۲.۱درصد نسبت به ماه قبل و ۲۰.۵درصد کمتر از سطح اوج خود در مارس ۲۰۲۲ بود. به گفته کارشناسان مربوطه به دلیل فراوانی عرضه، کاهش تقاضای واردات و گسترش طرح غلات دریای سیاه به کاهش قیمت جهانی مواد غذایی کمک کرد.

گوشت
روند کاهشی قیمت گندم، ذرت و برنج  در سومین ماه سال ۲۰۲۳
همچنین براساس این گزارش، شاخص قیمت غلات فائو نسبت به فوریه ۵.۶درصد کاهش یافت، قیمت گندم بین‌المللی ۷.۱درصد کاهش یافت که به دلیل تولید قوی در استرالیا، بهبود شرایط محصول در اتحادیه اروپا، عرضه بالا از فدراسیون روسیه و صادرات مداوم از اوکراین از سوی این کشور کاهش یافت. از سوی دیگر قیمت جهانی ذرت ۴.۶درصد کاهش یافت که تا حدی به دلیل انتظارات برای رکورد برداشت در برزیل بود، درحالی که قیمت برنج در بحبوحه برداشت در حال انجام یا قریب‌الوقوع در کشور‌های عمده صادرکننده از جمله هند، ویتنام و تایلند ۳.۲درصد کاهش یافت. از سوی دیگر شاخص قیمت روغن نباتی فائو به‌ طور متوسط ۳.۰درصد کمتر از ماه قبل و ۴۷.۷درصد کمتر از سطح مارس ۲۰۲۲ بود، زیرا عرضه جهانی فراوان و کاهش تقاضای جهانی واردات باعث کاهش قیمت روغن سویا، کلزا و روغن آفتابگردان شد. در این گزارش فائو که اخیرا منتشر شده، آمده است درحالی که قیمت‌ها در سطح جهانی کاهش یافته است، اما همچنان بسیار بالا هستند و همچنان در بازار‌های داخلی افزایش می‌یابند و چالش‌های بیشتری برای امنیت غذایی ایجاد می‌کنند. در این میان «ماکسیمو تورو»، اقتصاددان ارشد فائو، تاکید کرد: این امر به ویژه در کشور‌های در حال توسعه واردکننده خالص مواد غذایی، با کاهش ارزش پول آنها در برابر دلار یا یورو و افزایش بار بدهی بدتر شده است. همچنین براساس این گزارش، شاخص قیمت لبنیات فائو در ماه مارس ۰.۸درصد کاهش یافت. علاوه بر این قیمت کره به دلیل تقاضای واردات جامد افزایش یافت، در حالی که قیمت پنیر به دلیل خرید کندتر توسط اکثر واردکنندگان پیشرو در آسیا و همچنین افزایش موجودی در صادرکنندگان پیشرو کاهش یافت. در مقابل، شاخص قیمت شکر فائو از فوریه ۱.۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۶ رسید که نشان‌دهنده نگرانی از کاهش چشم‌انداز تولید در هند، تایلند و چین است. با این وجود چشم‌انداز مثبت برای محصولات نیشکر که قرار است در برزیل برداشت شود، فشار افزایشی بر قیمت‌ها را محدود کرد و همچنین کاهش قیمت نفت خام بین‌المللی که تقاضا برای اتانول را کاهش داد.

تخم مرغ
قیمت جهانی طیور کاهش و قیمت گوشت قرمز افزایش یافت
در این گزارش همچنین آمده است شاخص قیمت گوشت فائو اندکی افزایش یافت به عبارتی ۰.۵درصد افزایش یافت. در واقع قیمت‌های بین‌المللی گوشت گاو تحت‌تاثیر افزایش قیمت‌های داخلی در ایالات‌متحده امریکا به دلیل پیش روی عرضه کاهش یافت. با این وجود و علی‌رغم شیوع آنفلوآنزای پرندگان در چندین کشور بزرگ صادرکننده، قیمت جهانی گوشت طیور برای نهمین ماه متوالی به دلیل کاهش تقاضای واردات جهانی کاهش یافت. از سوی دیگر فائو در این گزارش پیش‌بینی خود را برای تولید گندم جهانی در سال ۲۰۲۳ افزایش داد که انتظار می‌رود به ۷۸۶ میلیون تن برسد که ۱.۳درصد کمتر از میزان سال ۲۰۲۲ است. همچنین در این گزارش فائو اعلام کرده است که انتظار می‌رود بیشترین کشت در منطقه آسیا باشد درحالی که شرایط خشکسالی بر تولید این محصول در شمال آفریقا و جنوب اروپا تاثیر می‌گذارد. همچنین انتظار می‌رود در نیمکره جنوبی، سطح زیر کشت و چشم‌انداز تولید ذرت در برزیل به بالاترین حد خود برسد که پشتوانه تقاضای صادرات قوی است. علاوه بر این عملکرد تولید ذرت در آفریقای جنوبی نیز بالا خواهد بود به‌طوری که در سال ۲۰۲۳ دومین محصول پربرداشت خواهد بود. با این وجود شرایط خشکسالی طولانی مدت بر محصولات ذرت در آرژانتین تاثیر منفی گذاشته است. گفتنی است قیمت جهانی مواد غذایی در حالی برای دوازدهمین ماه متوالی رو به کاهش است که قیمت غالب این مواد غذایی در ایران رو به افزایش است. به گفته کارشناسان درخصوص محصولی مانند گوشت قرمز و گوشت مرغ یکی از راهکار‌های اساسی برای جلوگیری از این افزایش قیمت‌ها، تخصیص به موقع ارز برای واردات نهاده‌های مورد نیاز و همچنین باز کردن راه‌های صادراتی برای برخی تولیدات ازجمله دام زنده است تا ضمن متعادل کردن بازار داخل از متضرر شدن تولید‌کنندگان این حوزه نیز جلوگیری شود.

  • منبع خبر : روزنامه اعتماد