مرگ‌ومیر کرونایی اواسط اسفند افزایش می‌یابد
مرگ‌ومیر کرونایی اواسط اسفند افزایش می‌یابد
روند افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ دوباره در کشور افزایشی و صعودی شده و با ادامه‌ی این روند حدود 4 هفته‌ی آینده شاهد افزایش مجدد موارد مرگ و میر کرونا در کشور خواهیم بود.

کووید19

به گزارش تیترما؛ مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت وگو با ایرنا گفت: به علت کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم در روزهای اخیر شاهد افزایش موارد ابتلا و مراجعات سرپایی افراد مبتلا به کرونا در اکثر استان‌های کشور هستیم که با ادامه‌ی این روند حدود ۲ هفته‌ی آینده موارد بستری در بیمارستان افزایش یافته و ۲ هفته بعد از آن نیز موارد مرگ و میر بیماری کووید۱۹ در کشور افزایش  خواهد یافت.

وی گفت: متاسفانه در هفته های اخیر شاهد افزایش مسافرت‌های مردم به استان‌های مختلف از جمله هرمزگان و جزایر کیش و قشم و جاهای دیگر هستیم و از طرفی برگزاری جشنواره های هنری مثل جشنواره‌ی فجر و افزایش بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در بین مردم و بازگشایی همه‌ی ادارات و مشاغل و تجمع مردم در مراکز خرید که باعث نوعی عادی انگاری همه گیری کرونا در کشور شده، باعث افزایش موارد ابتلا به این بیماری شده و در مراکز بهداشتی شاهد افزایش مراجعات سرپایی و بیشتر شدن ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بین مردم هستیم.

عضو ستاد ملی مقابله کرونا افزود: افزایش مسافرت ها فقط به شهرهای داخلی و شمال و جنوب کشور محدود نیست و مسافرت های مختلف به آنتالیا و کشورهای دیگر هم طبق روال عادی در حال انجام است و همه‌ی پروازهای خارجی نیز به کشورهای مختلف انجام می‌شود، حاصل این اتفاقات این است که شاهد خیز مجدد بیماری کووید۱۹ در کشور خواهیم بود که البته دعا می‌کنیم این اتفاق نیفتد.

وی گفت: امیدواریم خیر جدید کرونا در کشور با انواع جهش یافته این ویروس همراه نباشد زیرا اگر این اتفاق بیافتد بطور قطع خیز جدید کرونا شدت بیش‌تری خواهد داشت و موارد ابتلا و میزان مرگ و میر بیش‌تر خواهد بود.

مردانی افزود: افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ فقط یک علت دارد آن هم ساده انگاری و عادی انگاری این اپیدمی در جامعه است، وقتی همه افراد در جامعه بدون هیچ محدودیتی به امور روزمره شغلی و زندگی خود ادامه می دهند و با کاهش اندکی از آمار همه چیز عادی می شود باید انتظار خیزهای بعدی کرونا را در کشور داشته باشیم. بیماری کووید۱۹ سن و سال، دین، مذهب، آیین، جایگاه شغلی، سیاه و سفید نمی شناسد هر کس رعایت نکند، به این بیماری مبتلا می شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: یکی از مسائل مهمی که موارد مرگ و میر کرونا را افزایش می کند، مراجعه‌ی دیرهنگام افراد مبتلاست و متاسفانه بسیاری از بیماران زمانی به بیمارستان مراجعه می کنند که بخش عمده‌ی ریه درگیر شده و از بین رفته است و کار چندانی نمی‌شود برای آنان انجام داد.

 

  • منبع خبر : ایرنا