کارگاه بازخوانی اسناد تاریخی در رشت برگزار شد
کارگاه بازخوانی اسناد تاریخی در رشت برگزار شد
کارگاه آموزشی بازخوانی اسناد تاریخی، در سازمان بسیج دانشجویی استان گیلان، عصر روز دوشنبه 28 تیرماه در تالار اجتماعات این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمدمهدی نیازمند، مسئول سازمان بسیج دانشجویی گیلان، با بیان آن‌که تاریخ نگاری به عنوان یکی از ابعاد و مظاهر فرهنگ و تمدن حائز اهمیت بسیار است، افزود: اسناد تاریخی، جایگاه ویژه‌ای در پیشبرد پژوهش‌های حوزه‌ی تاریخ دارد. امروزه  شناسایی ابنیه‌ها، مفاخر و جریانان‌های تاریخ معاصر، نیازمند توجه و مطالعه‌ی جدی‌تری است.

در ادامه، مدرس کارگاه، علی امیری، سندپژوه و پژوهشگر گیلانی، نقش اسناد را در تبیین تاریخ‌پژوهشی مهم دانسته و خاطرنشان نمود: هدف این کارگاه‌، شناخت صحیح اسناد تاریخی و مطالعه‌ی آن در جهت انجام پژوهش‌های اسنادی است.

امیری ضمن تعریف مفاهیمی چون: سند، میراث مکتوب و انواع آن به شرح و توضیح پیرامون اسناد حکومتی و  غیرحکومتی پرداخته و پیرامون اسنادی چون: اخوانیات، استشهادیه‌ها، حکم‌نامه‌ها، عریضه‌ها، عقدنامه‌ها، فرامین دوره‌ی قاجار و  همچنین نقوش و خطوط مهرهای سلاطین صحبت نمود.

در ادامه، شش سند مربوط به دوره‌ی قاجار در اختیار اعضای کارگاه قرار گرفت که ضمن آشنایی آن‌ها با نوع و شکل نوشتاری، به مدل های متداول نامه‌نگاری در دوره‌ی قاجار پرداخته شد. سپس، افراد شرکت کننده در کارگاه خطوط اسناد را بررسی نموده و به خواندن آن پرداختند. گفتنی است این کارگاه شامل ده جلسه است که هر ۱۵ روزیک‌بار برگزار خواهد شد.

  • نویسنده : الهام کیانپور
  • منبع خبر : اختصاصی