دلیل سرفه‌های خشک در بهبود یافتگان کرونا چیست؟
دلیل سرفه‌های خشک در بهبود یافتگان کرونا چیست؟
بهبودیافتگان کرونا، مدتی پس از بیماری دچار سرفه خشک می‌شوند ولی ادامه‌دار شدن سرفه‌های خشک تا ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه‌ی عفونت ویروس کرونا در بدن نیست.

کووید19به گزارش تیترما؛ فرهاد مصدق متخصص بیماری‌های عفونی در گفت و گو با ایرنا در این خصوص توضیح داد: سرفه‌های خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت هم‌چنان ادامه داشته باشد زیرا لایه‌های محافظ راه تنفسی آسیب دیده اند.

وی اظهار داشت: رعایت ۲ هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است و اگر فردی بعد از این مدت سرفه کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد همان‌طور که در بیماری‌های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه ادامه داشته باشد، در این بیماری نیز به خاطر التهاباتی که در راه‌های هوایی ایجاد می شود، بعد از بهبودی ممکن است سرفه‌ها چند هفته باقی بماند.

مصدق افزود: معمولا این سرفه ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می شوند اما اگر شدت آن‌ها زیاد باشد، به درمان های دیگری نیاز است.

وی ادامه داد: بیش‌تر مبتلایان به کرونا معمولا تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم و به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از داروهای تب بر، تب نداشته باشند و علایم آن‌ها نیز رو به بهبودی باشد، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند.

به گفته‌ی مصدق شواهد بالینی در ماه‌های اخیر نشان می دهد تست کرونا ممکن است حتی تا ۱۲ هفته یا سه ماه پس از شروع علایم هم مثبت باقی بماند اما به منزله‌ی ناقل بودن افراد تلقی نمی‌شود و این افراد با خیال راحت می ‌وانند بدون انجام تست دوباره از قرنطینه خارج شوند.

 

  • منبع خبر : ایرنا