از فرصت بازگشت آمریکا به برجام استفاده کنیم
از فرصت بازگشت آمریکا به برجام استفاده کنیم
نماینده‌ی سابق لاهیجان در محلس شورای اسلامی معتقد است اگر بتوانیم فشارهای آمریکایی‌ها را در دولت بایدن کاهش دهیم، قطعا مشکلات داخلی مان نیز کم‌تر می‌شود»

ابوذر ندیمی

به گزارش تیترما؛ ایرج ندیمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر فرض بر این باشد که انتخابات آمریکا به اتمام رسیده است و جو بایدن رییس‌جمهور این کشور است؛ باید گفت که چند انتظار از دولت آمریکا و هم‌چنین چند انتظار از خودمان در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: انتظار از آمریکا این است که روابط خصمانه‌ی خود با ایران و فشارهایی که از طریق تحریم به مردم آورده است را فراموش نکند و در صدد جبران‌اش بر بیاید. آمریکا حق نداشت از برجام خارج شود، مگر آن‌که سایر اعضای آن توافق‌نامه را قانع می‌کرد؛ پس رفتار ترامپ غیر مدنی بوده است و دولت جدید این موضوع را نباید نادیده بگیرد و برای جبران نسبت به کاهش فشارها ورفع موانع خصمانه باید قدم بر دارد.

وی افزود: از سوی دیگر ما وظیفه داریم بدانیم در عین حال که ماهیت امپریالیست عوض نشده؛ اما همیشه حداقل و حداکثرهایی در حوزه‌ی سیاست خارجی وجود دارد و همواره دفع شر، خیر است. اگر بتوانیم فشارهای آمریکایی‌ها را در دولت بایدن کاهش دهیم، قطعا مشکلات داخلی‌مان نیز کم‌تر می‌شود.

این فعال سیاسی گفت: رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توجه به ظرفیت داخلی تاکید داشتند، اما نگفتند باید با جهان ارتباط‌مان را قطع کنیم. روابط دیپلماتیک، واردات و صادرات امری ضروری است و بر اساس این نیاز انتظار این است که دولت‌مردان به نوعی شرایط جدید آمریکا را مدیریت کنند تا با حداکثر دشمنی‌ها مشکلات‌مان را پشت سر بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: خط قرمز ما رژیم صهیونیستی است؛ اما برای رابطه دو سویه و منصفانه با بقیه‌ی کشورها می‌شود تلاش کرد. ما می‌دانیم بایدن وظایفی برای تامین منافع ملی خود دارد؛ اما وعده های انتخاباتی او هم قابل مدیریت است. وعده‌های انتخاباتی او یک فرصت است که باید برای برگشت آمریکا به برجام استفاده کنیم.

نماینده‌ی اسبق شهرستان لاهیجان در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: حقیقت آن است که باید همواره منافع خود را در نظر داشته باشیم. نقدهای داخلی به روابط خارجی که گاه کاملا درست هم هست نباید ما را از فرصت‌ها غافل کند. در داخل ایرادهای به حقی به برجام می‌گیرند، اما الان در مقابل بیگانه باید از تمام فرصت‌های بین‌المللی موجود استفاده کنیم. پیشنهاد من این است که با توجه به شرایط خاص امریکا و حذف ترامپ حداکثر تلاش‌مان را برای بازگشت  دولت جدید آمریکا به برجام انجام دهیم.