«جستارهایی در زمینه‌ی گیلانِ عصر قاجار» منتشر شد
«جستارهایی در زمینه‌ی گیلانِ عصر قاجار» منتشر شد
کتاب «جستارهایی در زمینه‌ی گیلانِ عصر قاجار» تالیف دکتر عباس پناهی عضو هیئت علمی پژوهشکده‌ی گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان منتشر شد‌.

به گزارش تیترما، کتاب «جستارهایی در زمینه‌ی گیلانِ عصر قاجار» به کوشش دکتر عباس پناهی، عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان توسط انتشارات میراث ماندگار در ۴۶۰ صفحه در قطع وزیری منتشر شد.

این کتاب که شامل مجموعه مقالات همایش ملی گیلان در گستره‌ی عصر قاجار است، به جنبه‌های مختلف زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گیلانیان در دوره‌ی قاجار اشاره دارد.

گیلان در عصر قاجار به عنوان دروازه‌ی اروپا، بر تحولات فکری، اقتصادی و اجتماعی ایران تاثیرات بسیار گذاشت و موجب ورود و رشد مفاهیم مدرنیته در این خطه به ویژه رشت شد.  وقوع سه رخداد مهم در گیلان چون: «نبرد پیله‌داربن» «انقلاب مشروطه» و «جنبش جنگل» به رهبری میرزا کوچک خان، تاریخ عصر مدرن گیلان را رقم زده و بر حیات اجتماعی و تحولات فکری جامعه‌‌ی ایران نقش موثری داشت.

در مجموعه مقالات حاضر، زمینه‌های مختلف زندگی و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و فکری گیلانیان در عصر قاچار مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. این مجموعه نگاهی دقیق به لایه‌های پیدا و پنهان  تحولات این دوره  دارد که مطالعه‌ی آن به علاقه‌مندان حوزه‌ی ایران‌شناسی و تاریخ پیشنهاد می‌شود.

گفتنی است همایش ملی «گیلان در گستره‌ی عصر قاجار» در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۸ با حضور اساتید و پژوهشگرانی از دانشگاه‌های تهران، مشهد، سیستان و بلوچستان، شیراز، ایلام، اصفهان، تبریز، ارومیه، زنجان، قزوین و همچنین دانشگاه ایلیا گرجستان، در تالار حکمت دانشکده‌ی علوم انسانی دانشگاه گیلان برگزار شده بود.

علاقه‌مندان برای تهیه‌‍‌ی این کتاب می‌توانند از طریق مکاتبه با  ایمیل nadia.rah1359@gmail.com اقدام نمایند.

 

  • نویسنده : الهام کیانپور