پرویز محمدنژاد بخواند
پرویز محمدنژاد بخواند
از نماینده‌ی تازه‌ی لنگرود انتظار می‌رود از فرآیند گذشته به جمع بندی مفیدی برسد و راهی را برگزیند که در دوره‌ی بعد (اگر قصد شرکت داشت) با جلب رضایت عموم مردم، مشارکت بیش‌تری به دست آورند.


هنگامه کوچکی

در انتخاباتی که ۲ اسفند ۹۸ در لنگرود برگزار شد؛ مهرداد لاهوتی برای چهارمین دوره‌ی پیاپی در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد که بر خلاف سه دوره‌ی گذشته، نتوانست میزان آرای کافی را کسب کند و از صندلی سبز مجلس جا ماند. عدم اقبالِ لاهوتی در این انتخابات را می‌توان در دو سطح کلان و منطقه‌یی مورد بررسی قرار داد.

پرویز محمدنژاد
در سطح کلان، میزان مشارکت عمومی در انتخابات به دلیل شرایط و مشکلات اقتصادی و… نسبت به دوره‌های پیشین بسیار کم‌تر بود. در یک آمار کلی می‌توان بررسی کرد در هر انتخاباتی که میزان مشارکت عمومی بالا باشد، سبد آرا به سمت کاندیداهای معتدل سنگینی می‌کند. اما این مشارکت پایین، باعث شد اکثر کرسی‌های مجلس شورای اسلامی به طیف مقابل اختصاص یابد و لنگرود هم از این قاعده مستثنی نبود.

از سوی دیگر؛ در حوزه‌ی انتخابیه‌ی لنگرود «لاهوتی» پس از سه دوره نمایندگی نتوانسته بود این‌بار نظر عموم مردم را جلب کرده و انحصار قدرت در سه دوره‌ی پیاپی، او را در «مظان اتهام فامیل‌گرایی و قوم‌گرایی» در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری قرار می‌داد و از این بابت میزان نارضایتی از وی بالا گرفته بود و در این اوضاع، پرویز محمدنژاد رقیب مهرداد لاهوتی با اختلاف رای بسیار جزئی توانست به مجلس راه یابد.

باید توجه داشت که نارضایتی مردم از نماینده‌ی سابق لنگرود چه دلایلی داشته و با توجه به اختلاف رای کم محمدنژاد با او، برای انتخابات دوره‌ی بعد اگر «آقای نماینده‌ی جدید» به این دلایل توجه نکند؛ جایگاه‌اش می‌تواند بسیار متزلزل باشد.

به همین سبب؛ از نماینده‌ی تازه‌ی لنگرود انتظار می‌رود از فرآیند گذشته به جمع بندی مفیدی برسد و راهی را برگزیند که در دوره‌ی بعد (اگر قصد شرکت داشت) با جلب رضایت عموم مردم، مشارکت بیش‌تری به دست آورند.

امیدواریم پرویز محمدنژاد از همین ابتدای کار مردم‌داری را سرلوحه‌ی کار خویش قرار دهند و وظایف نمایندگی‌شان را مطابق قانون به درستی انجام دهند و از زد و بند و دخالت در حوزه های مختلف مدیریت شهری جلوگیری نمایند، زیرا مردم لنگرود هوشیارند و کوچک‌ترین تحولات و تغییرات را در زیر نظر دارند.

اگر در یک نمودار کلی به انتخابات در چهل سال گذشته دقت کنیم، مردم در هر انتخاباتی جدای انتخاب یک فرد به نمایندگی، یک پیام کلی و روشن به کاندیداها و مسئولین داشتند که اگر به آن توجه شود؛ قطعا می‌تواند چراغ راه آینده شده و مسیر پیش رو را برای پیش‌رفت و توسعه هموار نمایند.

  • نویسنده : هنگامه کوچکی